Atrakcje regionu

Jarosławiec

Położony w samym sercu środkowego wybrzeża, między Darłowem a Ustką. Jest uroczym kurortem otoczonym pięknymi lasami i dwoma dużymi jeziorami. Od zarania dziejów mieszkali tu rybacy, którzy w chwilach pomiędzy połowami zajmowali się zbieraniem i obróbką bursztynu, którego do dziś dużo znajduje się w tej okolicy. Niezwykły klif, malownicza plaża, najczystsza woda. Brzeg morski w Jarosławcu uczy człowieka p0kory wobec siły morza. Znajduje się tu największy na całym wybrzeżu środkowym klif – ciągnie się na długości około 2 km, a jego wysokość dochodzi do 24 m. Najszersze i najbardziej piaszczyste plaże znajdują się 2 km na zachód od Jarosławca – czyli w Rusinowie. Największym chyba atutem Jarosławca jest leżąca u stóp klifu malownicza plaża oraz czysty Bałtyk. Nieskazitelna czystość wody to zasługa położenia miejscowości – dalekie wysunięcie w morze i brak przemysłu.

Przystań kutrów rybackich i latarnia morska

Niesamowite wrażenia zapewniają powracające wieczorem kutry rybackie, które są wyciągane linami na plażę. Wielką atrakcją jest również latarnia morska, udostępniona do zwiedzania.

Aquapark Panorama Morska

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Jarosławca jest uruchomiony w 2008 roku Aquapark o powierzchni lustra wody wynoszącej ok. 1700m². W skład kompleksu basenowego wchodzą: basen z rwącą rzeką, brodzik dziecięcy, sztuczna fala, baseny wielofunkcyjne, punkt wodnego masażu ściennego, gejzery powietrzne, grzybek wodny, wiele zjeżdżalni wodnych i sztuczna grota- łaźnia parowa z inhalacją thalasso. Dodatkowo na terenie znajduje się Spa &Wellenss, restauracja i wiele innych atrakcji.

Rowerem wzdłuż plaży

Wspaniałe trasy rowerowe, m.in. do Ustki (ok. 28 km), która biegnie przez malownicze i magiczne miejsca oraz trasa rowerowa do Darłówka wzdłuż morza z pięknymi widokami, w samym sercu przyrody z możliwością postojów na dzikich jeszcze plażach (długość około 20 km). Poza tym bardzo ciekawa trasa nad jezioro Wicko oraz do pobliskiego Łącka z zabytkowym kościołem z XV wieku (około 10km).

Dolina Charlotty

Jest to przepiękna dolina, którą koniecznie trzeba zwiedzić. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: Park linowy, wioska mongolska, ZOO, kajaki, wędkarstwo, wycieczki konne i wiele innych. Z Rusinowa trzeba jechać w kierunku Ustki, następnie w miejscowości Duninowo skręcić w prawo do Doliny Charlotty. Około trzydziestu kilometrów od Rusinowa, pośród bukowego lasu, z dala od wielkomiejskiego zgiełku odnajdziesz swoją oazę spokoju. Dolina oczaruje Cię bajkową scenerią, eleganckimi wnętrzami i bliskością natury.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Będąc w Dolinie Charlotty, warto zajrzeć do Swołowa. Jest to wieś położona około 15 km na północny zachód od Słupska, z zachowanymi elementami średniowiecznych form zabudowy, m.in. niwa siedliskowa na planie owalnicy, przebieg dróg, zabudowa i zagospodarowanie przestrzeni. Jest to jedna z najciekawszych historycznie wsi na Pomorzu, uznana za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego i stolicę "Krainy w Kratę". Znajdują się tu zachowane obiekty budownictwa szkieletowego (ryglowego) z początków XIX wieku, typowego dla bogatych pomorskich zagród chłopskich.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Na zamku można zwiedzić wysoką wieżę z atrakcyjnie oświetlonym, bardzo wąskim wejściem. W połowie wieży, w bocznej komnacie znajduje się wystawa ptaków. Na zamku znajduje się również wystawa morska z wieloma wystawami tematycznymi, między innymi: kłusownictwo, wojenne okręty morskie, cykl życia łososia. Dodatkowo można zobaczyć zabytkowe meble, narzędzia tortur, kolekcję sztuki wschodniej (japońskie wazy i naczynia, okładka Koranu), historyczne foldery reklamowe miasta Darłowo oraz fotografie sprzed lat, a także dziewięciopolowy herb Księstwa Pomorskiego. W zamku znajduje się wypchany, dwugłowy cielaczek. Urodził się w 1919 roku koło Janiewic (powiat Sławno) i żył ok. tygodnia.

Więcej atrakcji